
Uzależnienie to problem, który dotyka wielu ludzi. Nie jest wynikiem złego charakteru, ani słabej woli - uzależnienie jest chorobą, która tak naprawdę może dotknąć każdego. Równocześnie ze wzrastającą liczbą osób uzależnionych, rośnie także liczba rzeczy od których możemy się uzależnić.
Niestety bardzo trudno jest zauważyć moment, kiedy jakaś substancja lub zachowanie przestają być czynnością towarzyską, relaksującą, a stają się przymusem. Choć współczesny człowiek może uzależnić się od wielu zachowań, substancji i przedmiotów, nadal największym problem społecznym pozostaje uzależnienie od alkoholu i narkotyków.
W Polsce obowiązującymi kryteriami w ocenie występowania nałogu alkoholowego i narkotykowego są kryteria Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Wedle nich uzależnienie rozpoznaje się wtedy, gdy spełnione są co najmniej 3 spośród następujących objawów:
-
Silna, nieodparta potrzeba napicia się alkoholu lub wzięcia narkotyku. Towarzyszy jej lęk, napięcie i niepokój. Ten rodzaj głodu pojawia się często w sytuacjach i miejscach, które osoba uzależniona kojarzy z zażywaniem substancji.
-
Niemożliwość kontrolowania swoich zachowań związanych z braniem lub piciem. Taka utrata kontroli dotyczy czasu jaki poświęcamy na spożycie, a także ilości przyjmowanego alkoholu czy narkotyku.
-
Skurcze mięśni, dreszcze, potliwość, nudności i wymioty, którym towarzyszy silny lęk i niepokój. Te objawy pojawiające się po zakończeniu brania lub picia. Są to tak zwane objawy abstynencyjne.
-
Zmiana tolerancji na przyjmowaną substancję.
-
Pogorszenie się funkcjonowania społecznego. Utrata zainteresowań, hobby - związana z coraz mniejszą ilością czasu, którego nie poświęcamy na zdobywanie i konsumpcję alkoholu lub narkotyku.
-
Picie i zażywanie narkotyku, pomimo wiedzy o złym jego wpływie na nasze zdrowie.
Droga do wyjścia z nałogu wymaga od pacjenta nie tylko podjęcia abstynencji, ale także jej utrzymania. Pozostawanie w stanie trzeźwości to najważniejszy cel psychoterapii. Ma ona nauczyć pacjenta przyznania się do problemu, a także pokazać mu, jak żyć i normalnie funkcjonować w świecie bez alkoholu, narkotyków, czy też innych uzależnień. Leczenie uzależnień w Krakowie stoi na wysokim poziomie i pozwala na zrozumienie natury własnej choroby. Droga do trzeźwej egzystencji jest długa i wyboista, ale warto ją podjąć, by odzyskać kontrolę nad życiem.
Nauka utrzymywania tej trzeźwości to istota psychoterapii uzależnień. To nauka przyznania tego, iż jest się alkoholikiem lub narkomanem. Nauka życia w świecie bez alkoholu czy narkotyków, bez powrotu do picia kontrolowanego. Nauka poznania natury choroby, odzyskania kontaktu z własnymi uczuciami czy pogodzenia się z faktem, iż alkoholikiem czy narkomanem zostaje się do końca życia. Nauka trudna, ale niezwykle opłacalna.
- nalog
- uzależnienie
- leczenie uzaleznien
- leczenie uzaleznien krakow
- krakow leczenie uzaleznien
- zdrowie